Ohaus DFD32M1000ES Floor Scales Defender® Drum Scale
★★★★★ 4.9 56 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by terrasse-direkt.de
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 16
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
Convenient Portability with Floor Scale Capacity Our Drum Scales come in 5 models with platform sizes ranging from 30 x 30 to 36 x 36 inch, and capacities ranging from 500 to 2,500 lb, giving you the flexibility to choose what best suits your weighing needs. The OHAUS Drum Scales feature a platform constructed of mild steel with an epoxy paint finish, which means that the scale can stand up to heavy industrial use. A low-profile design with front and back access ramps that make it easy to roll pallet jacks, dollies, carts & drums on to the platform. High-density polyurethane wheels provide convenient portability. Product Specifications Maximum Capacity500.0 kg Maximum Capacity1000.0 lb Readability0.1 kg (0.2 lb) Platform Size (Length)762.0 mm (30.0 in) Platform Size (Width)762.0 mm (30.0 in) Net Weight46.0 kg (101.0 lb) Protection RatingNot Applicable DisplayLCD Display with white backlight Dimensions (Length)1024.0 mm (40.4 in) Dimensions (Height)100.0 mm (4.0 in) Dimensions (Width)962.0 mm (37.9 in) Test Weight1000lb, OIML M1 or ASTM CL F Legal for TradeNo Tare RangeTo capacity by subtraction Battery LifeNot Applicable OutputsNot Applicable Working Environment14°F – 104°F, 85%RH, non-condensing PowerAC Adapter (Included) Platform ConstructionPainted Steel Diamond Plate Working Environment-10°C – 40°C, 85%RH, non-condensingNote: For all International Orders, the buyer will be solely responsible for the customs clearance, duty, and taxes imposed on the package.
  • Ohaus DFD32M1000ES Floor Scales Defender Drum Scale 1000.0 lb x 0.2 lb with Warranty
Color Multicolor
Model 30469910
Brand Name Ohaus
Unit Count 1.0 Count
Item Weight 166 Pounds
Part Number 30469910
Display Type LCD
Manufacturer Ohaus Corp
Material Type Stainless Steel,Carbon Steel,Steel
Measurement Type Pound
Readout Accuracy 0.2 Pounds
Special Features Strain Gauge, Digital Display with Additional Metrics
Weigh Scale Type Floor Scale
Included Components Accessories
Warranty Description No Warranty
Weight Capacity Maximum 1000 Pounds
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4.9 out of 5
★★★★★
56 ratings | 23 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
89% (50)
4 stars
1% (1)
3 stars
0% (0)
2 stars
0% (0)
1 star
10% (6)